Okoliczne atrakcje

Najwieksza w Polsce zapora wodna w Solinie
www.solina.pl

Rejsy statkiem po Zalewie Solińskim
www.bryza.bieszczady.pl

Kolejka wąskotorowa
www.kolejka.bieszczady.pl

Szybowisko w Bezmiechowej
www.szybowisko.neroj.com

Drezyny rowerowe
www.drezynyrowerowe.pl

Polańczyk – uzdrowisko z zespołem sanatoriów, domów wczasowych, pensjonatów, kawiarni, przystani żeglarskich i statków spacerowych, posiada pocztę, policję, siedzibę gminy, sieć szlaków spacerowych. Murowana cerkiew unicka z 1907 r. (użytkowana dziś jako rzymsko-kat. kościół par.) posiada wyposażenie wnętrza przeniesione z cerkwi w Łopience. W ołtarzu głównym znajduje się ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem (kopia obrazu z Werchraty – Krechowa k. Żółkwi) z 1 połowy XVIII w. wzmiankowana w 1756 r. Dziś jest tutaj sanktuarium Matki Bożej. Kościół został rozbudowany

Berezka – murowany rzymsko-katolicki. kościół fil. z I połowy XIX w. wzniesiony wówczas jako kaplica unicka, rozbudowany w 1970 r., ruiny murowanej trójdzielnej cerkwi unickiej z 1868 r., odnawianej w 1920 r. oraz pozostałości dworskiego parku krajobrazowego. We wsi konie, baza noclegowa, zajazd „Karino”.

Bereżnica Wyżna – drewniana filialna cerkiew unicka fundacji Mikołaja Krajewskiego z 1839 r., obecnie rzymsko-katolicki. kościół fil. We wnętrzu duża część ikonostasu z ikonami z XVII w., polichromią oraz cmentarz z nagrobkami właścicieli wsi obok cerkwi). W górnym końcu wsi punkt widokowy z rozległą panoramą na okolicę i BPN.

Bukowiec – miejscowość letniskowa nad Solinką wpływającą w pobliżu wsi do Jeziora Solińskiego posiada wyciąg narciarski, Kościół z 1989 roku, bary, kawiarnia, ruiny dworu oraz połączenie szlakiem pieszym zielonym z BPN. Ze szczytu Korbani (905 m) roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram górskich w Bieszczadach na Jezioro Solińskie i BPN.

Bóbrka – (murowana cerkiew grecko-katolicka z 1937 r., wykończona w latach 1970-73 jako rzymsko-katolicki. kościół par. p.w. Serca Jezusa, w pobliżu murowana kapliczka „pańszczyźniana” z 1848 r. upamiętniająca zniesienie pańszczyzny, odrestaurowana w 2001 r. z ikoną ”Umilenie” miejscowego artysty malarza Leona Chrapko. We wsi 3 galerie rzeźb przydrożnych, sklepy, bar, przystań wodna małego sprzętu pływającego, schronisko PTSM, spacerowy szlak niebieski.

Górzanka – (3 km od trasy małej obwodnicy) – drewniana trójdzielna unicka cerkiew konstrukcji zrębowej z 1838 r. fundacji Piotra Glajzera, dziedzica wsi, położona w otoczeniu pomnikowych dębów kryje w swoim wnętrzu rewelację: jedyny w Bieszczadach (i w Euroregionie Karpackim) unikalny rzeźbiony ikonostas z większością zachowanych ikon, niestety rozebrany i zdemontowany na ścianach przez poprzednich proboszczów. Dziś jest tutaj rzymsko-katolicki. kościół parafialny.

Myczkowce – (murowana unicka cerkiew fil. p.w. św. Jerzego z lat 1910-12 r., od 1979 r. rzymsko-katolicki kościół par. p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, kamienny spichlerz z 1 poł. XVII w., jedyny ocalały element spalonego w 1947 r. zespołu dworskiego (dziś w ruinie), Pomnik przyrody „Skałki Myczkowieckie” nad Sanem, ok. 1000 m poniżej zapory. Jest to unikalna ściana skalna długości ok. 600 m i wys. Ok. 70 m porośnięta rzadko w tych stronach spotykaną ciepłolubną roślinnością naskalną. W Myczkowcach znajduje się również centrum kultury ekumenicznej.

Polanki – ( przy drodze, na skarpie nad Solinką, murowana kapliczka ufundowana w
1896 r. przez dziedzica Terki Michała Krajewskiego, nieco niżej kamienna podmurówka po dawnej cerkwi. Kapliczka z palącymi się niemal nieustannie świecami symbolizuje dziś tragedię tego bezludzia).

Rajskie – miejscowość letniskowa nad Jeziorem Solińskim wchodzącym w dolinę Sanu posiada domki wypoczynkowe z wypożyczalnią sprzętu pływającego, nowy kościół i Centrum Wolontariatu Archidiecezji Przemyskiej „Caritas”.

Terka – do dziś we wsi przetrwało kilkanaście starych chałup, a po cerkwi pozostała jedynie podmurówka i parawanowa dzwonnica z XIX w.

Wołkowyja – wieś letniskowa położona nad zatoką Jeziora Solińskiego przy zielonym szlaku z Zagórza do BPN posiada nowy kościół, ośrodek zarybieniowy, Ośrodek Wypoczynkowy „Ranczo”, bazę noclegową, pola biwakowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, szkołę, sklepy, ośrodek zdrowia, pocztę.

Zawóz – to malowniczo położona wieś w zachodniej części cypla, między dwoma zatoczkami i w dolinie potoku na wysokości 460 m n.p.m. Osada liczy ok. 230 mieszkańców. Na miejscu ośrodek wczasowy, przystań, sklep i kościół wzniesiony w 1971 roku.

Wetlina – stanowi jedną z głównych bieszczadzkich baz turystycznych. Przez wieś biegnie nieczynny odcinek Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. W 2006 wokół Wetliny wytyczonych zostało ok. 20 km narciarskich tras biegowych. We wsi znajduje się Dom Wypoczynkowy PTTK, Schronisko Młodzieżowe oraz jeden hotel, wiele pensjonatów i kilka lokali gastronomicznych. Wetlina jest sercem górskich wędrówek, to z niej biegnie wiele górskich szlaków.